Realizacja projektu „Osiek, kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, organy piszczałkowe (XIX w.): kompleksowa restauracja niesprawnego instrumentu – etap II”

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Gościsławiu realizuje projekt pn. „Osiek, kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, organy piszczałkowe (XIX w.): kompleksowa restauracja niesprawnego instrumentu – etap II”. Zadanie uzyskało dofinansowane w wysokości 181.000,00 zł.  ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Ochrona Zabytków 2022. Całkowita wartość zadania wynosi 187.876,27zł.

Celem projektu jest zabezpieczenie przed zniszczeniem organów piszczałkowych znajdujących się w kościele w Osieku oraz zachowanie wartościowego pod względem historycznym instrumentu dla przyszłych pokoleń.

Zadanie obejmuje wykonanie następującego zakresu prac:

– Demontaż wszystkich elementów instrumentu, oczyszczenie i dezynfekcja części drewnianych.

– Prace przy restauracji i rekonstrukcji systemu dostarczania powietrza: prace przy miechu głównym i kanałach, budowa i montaż nowej przepustnicy.

– Restauracja i rekonstrukcja piszczałek drewnianych I manuału wraz ze wstępną intonacją.
– Restauracja i rekonstrukcja piszczałek metalowych I manuału wraz ze wstępną intonacją. – Rekonstrukcja piszczałek prospektowych.

– Prace restauracyjne instalacji elektrycznej organów.

Wykonawcą zadania jest firma „Organomistrzostwo” Jan Drozdowicz z Poznania.